Wirusy w naszych komputerach

Wirusy w naszych komputerach

18 February 2022 Aktualności 0

Wirusy w naszych komputerach

Czyli jak się chronić i nie popaść w paranoję

Każdy z nas w trakcie używania swojego komputera zapewne spotkał się z obrazem wirusów w internecie mogących poważnie zaszkodzić naszemu komputerowi. Jak to jest możliwe, że tyle czasu istnieje zagrożenie, które nie zostało unieszkodliwione?

Przecież wszyscy powinniśmy być bezpieczni jeżeli korzystamy z programów antywirusowych. Oczywiście programy te chronią nas przed niebezpieczeństwem, ale nie w pełni. Cały czas powstają nowe wirusy, które mają za zadanie zainfekować nasz komputer pomimo posiadania tego typu oprogramowania.

Jakie jest więc zadanie antywirusa?

Antywirusy są dla naszego komputera tarczą, którą może się bronić, jednak żeby zablokować cios nasza tarcza musi wiedzieć z której strony nadchodzi. Programy te są cały czas ulepszane, aby przeciwdziałać kolejnym wirusom i pomóc nam w zachowaniu naszego komputera bezpiecznego. Wirusy przeciwko antywirusom to nieskończona wojna prowadzona w naszych komputerach. Ale czy na pewno musimy się jej bać?

Wirusy mogą nam zaszkodzić, ale koniec końców to my musimy wpuścić taki szkodliwy program do naszego komputera. To nasza chwila słabości, nieuwagi otwiera furtkę wirusom i innemu szkodliwemu oprogramowaniu na wejście do naszego systemu i przejęcie poufnych danych. Wszystkie kroki w kierunku ochrony są ważne, dlatego opłaca się mieć jakikolwiek program przeciwdziałający zakażeniu naszego komputera.

Jak dobrać antywirusa?

Podstawowym antywirusem znajdującym się na wszystkich komputerach z systemem Windows 10 jest Windows Defender. Przez lata Microsoft ulepszał swoją wbudowaną ochronę i obecnie jest ona wystarczająco zaawansowana, aby lepsi użytkownicy komputerów nie potrzebowali żadnego dodatkowego oprogramowania.

Jednocześnie nie powinniśmy wyłączać Defendera stanowiącego podstawę naszej obrony przeciwko wirusom. Istnieje wiele programów antywirusowych stworzonych przez zewnętrzne firmy, ale który z nich wybrać? Antywirus płatny czy darmowy?

Odpowiedź jest uzależniona od naszych potrzeb i wymagań. Większość programów obciąża nasz komputer w trakcie swojego działania, przez co spowalniają jego ogólną prędkość. Każdy antywirus chroni nas przed szkodliwymi programami, nie ma więc złych antywirusów. W takim razie czy opłaca się płacić za taki program? Dla przeciętnego użytkownika kupowanie antywirusa może okazać się nieopłacalne, jednak w przypadku gdy na swoim dysku posiadamy szczególnie ważne dane jak np. projekty do pracy itp.

to uzasadnionym jest wybranie większej ochrony. W przypadku płacenia za antywirusa poszerza on zazwyczaj znacznie swój zakres działania, zapewniając nam większe bezpieczeństwo. Niektóre darmowe programy antywirusowe są przeznaczone jedynie

dla osób prywatnych, co sprawia, że w firmie często musimy zaopatrzyć się w pełną wersję antywirusa.

A co z urządzeniami innymi niż komputery z Windows 10? Czy one też potrzebują antywirusa?

Odpowiedź brzmi tak. Pośród użytkowników komputerów firmy Apple utarło się przekonanie, że nie ma wirusów na tą platformę. Nie jest to zgodne z prawdą,

lecz rzeczywiście na „Maci” powstaje o wiele mniej wirusów niż na system od Microsoftu. Nie znaczy to jednak, że nie ma niebezpieczeństwa na tym rodzaju komputerów.

Jego użytkownicy powinni zaopatrzyć się w program antywirusowy, być może nawet bardziej niż użytkownicy Windowsa. Firma Apple jest znana z powolnego rozwiązywania problemów z bezpieczeństwem często pozostawiając luki w swoich systemach,

które narażają jego użytkowników. Nie mamy więc tutaj do czynienia z długo opracowywanym, wbudowanym systemie bezpieczeństwa.

A co ze smartfonami?

Smartfony jak inne urządzenia są podatne na ataki z zewnątrz. W wielu przypadkach dodatkowe oprogramowanie antywirusowe może być dla nas zbawienne. Oczywiście możemy pozostać przy ustawieniach fabrycznych, jednak osoby które nie do końca sobie ufają mogą się w takiego antywirusa zaopatrzyć.

Zadzwoń teraz